Strona Zespołu Szkół Drzewnych w Bydgoszczy

Szukaj

Idź do treści

Menu główne:


O Warsztatach

Warsztaty Szkolne >

Warsztaty szkolne przy ul. Toruńskiej 44 oddano do użytku na przełomie roku 1969/70. Wcześniej mieściły się przy ul. Langiewicza, później do roku 1969/70 przy ul. Lenartowicza.

Realizacja procesu technologicznego odbywa się przez wykonywanie usług i zleceń składanych przez osoby prywatne jak i firmy. Warsztaty szkolne do roku 1999 były na własnym rozrachunku jako gospodarstwo pomocnicze. Od 1 stycznia 2000 roku działają jako placówka budżetowa. W wyniku zmiany finansowania, warsztaty szkolne wypracowują własne środki finansowe w ramach środków specjalnych, które pozwalają modernizować bazę warsztatów podnosząc poziom kształcenia. Również dzięki środkom specjalnym zostały wykonane remonty pomieszczeń. Przystosowano świetlicę warsztatową do potrzeb sali konferencyjnej łącznie z zapleczem. Została stworzona sala obróbki ręcznej z myślą o prowadzeniu zajęć o preorientacji zawodowej dla uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych z odpowiednio przystosowaną do tych celów bazą i zapleczem dydaktycznym. Rozpoczęła się również modernizacja działów obróbki ręcznej, maszynowej, deskowiska i działu wstępnej obróbki drewna.

Warsztaty szkolne Zespołu Szkół Drzewnych kształcą w zawodzie stolarza, tapicera, cieśli i technika technologii drewna. Nad realizacją zadań dydaktyczno - praktycznych czuwa wysoko wykwalifikowana kadra wspomagana przez pracowników administracyjno - technicznych.

Warsztaty szkolne produkują meble różnego rodzaju: od mebli mieszkalnych, kuchennych, wolnostojących, zabudowanych, ogrodowych po meble biurowe. W ostatnich latach warsztaty szkolne wyspecjalizowały się w wykonywaniu mebli sakralnych takich jak: ławki, drzwi, itp.

W obrębie warsztatów szkolnych działa siedem kół zainteresowań realizowanych w ramach grantów ośwatowych:
wyroby galanterii drzewnej z przeznaczeniem dla dzieci niepełnosprawnych i przedszkolnych
warsztaty specjalistyczne:
stolarka stylowa dawna
stolarstwo - ciesielstwo etnograficzne
lutnictwo
rękodzieło artystyczne - intarsja
renowacja mebli zabytkowych i artystycznych
rzeźba w drewnie

Warsztaty szkolne prowadzą współpracę z firmami: BFM w Bydgoszczy, Sklejka - Multi w Bydgoszczy, Leśnictwo Białe Błota, Cech Rzemiosł Drzewnych oraz z firmami: Velux, Wal - Mar, Drewex - Pol i wieloma innymi niekoniecznie z branży drzewnej, w których to podejmują pracę nasi absolwenci.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego